تبلیغات
عارفانه

عارفانه
اشعار منتخب ترکی و فارسی از شعرای نامی ایران،داستان،شعر ،گالری تصاویر بسیار زیبا،انواع اس ام اس،و...
نویسندگان

مجموعه مقالات علامه دهخدا/ ازشماره 14 صوراسرافیل

بعد از آنکه یک دسته ی پنجاه نفری از طلاب مطول خوان،نصف حاجیها و کربلاییهای شهر و تقریبا تمام شاگردان حوزه ی درس شیخ ابوالقاسم ،حکم قتل ما را دادند و چند دفعه به اداره ی صوراسرافیل حمله کردند. من دست و پا را گم کردم ,خوم را باختم و عاقبت به اصرار رفقا و از ترس جان رفتم توی خانه و مثل وقتی که مثلا بلاتشبیه بلاتشبیه ،بعضی آقایان نحشمت الملک را برای گرفتن بیست و پنج هزار تومان و کارچاقی روسها در قاینات به خانه می پذیرند و می سپارند که : «هرکس آمد بگویید آقا خلوت دارند »من هم سپردم که بگویید : «دخو خلوت رفته .»آن وقت یکسره به اتاق رفتم و همانطور که پاره ای از مکتب هدار ها مثلا بلاتشبیه پاره ای طلبه های مدرسه ی نظامیه ی بغداد که می خواهند شاگردان مزلف خودشان را درس بدهند یا می خواهند مثلا زبانم لال زنهایی را که هنوز به حد یاس نرسیده اند صیفه بکنند ِ، کاغذ لوق حجره را پیش می کنند , من هم در اتاق را پیش کردم.


بقیه در ادامه مطلب...

بله در اتاق را پیش کردم برای انیکه لازم بود پیش بکنم برای اینکه مرا به ششلول و تفنگ تهدید کرده بودند برای اینکه ننه ی من در بچگی همیشه مرا از تفنگ و ششلول می ترساند ، برای اینکه وقتی من تفنگ فتیله ای خالی یادگار جد مرحومم را دست می گرفتم ، ننم می گفت : «ننه، از من به تو امانت ، هیچ وقت به تفنگ دست نزن . » می گفتم:«ننه؛آخر تفنگ خالی است . » می گفت «ننه شیطان پرش می کند .»

بله من می ترسیدم . ترس که عیب و عار نیست من می ترسیدم . همانطور که اولیای دولت از مجلس شورا می ترسند .همانطور که حاجی ملک التجار از آبروش می ترسد . همانطور که نایب هادی خان و اجلال السلطنه از انجمن بلدی می ترسند . همانطور که دزدهای تهران از پلیسهای اجلال السلطنه می ترسند . همانطور که بلاتشبیه بلاتشبیه بعضی از علامای ما از تصرف در اموال

وقت و صفیر می ترسند . بله من می ترسیدم برای اینکه حق داشتم بترسم ، برای اینکه من کتک زدنهای طلبه های تبریز را دیده بودم . برای اینکه من دیده بودم وقتی یک آخوند کسی را می زد همه ی آخوند ها سر آن  یک نفر می ریختند و غالبا بعد از آنکه در زیر چماق بیچاره می مرد آنوقت تازه از یکدیگر می پرسیدند : این ملعون چه کرده بود ؟بله من می ترسیدم باری اینکه می دانستم که اگر روزناه ی من کهنه پرسشی را دنبال کند آن وقت باید دویست و نود و نه هزار و ششصد و چهل و یک نفر گلودردی و جنی که بعضیها با نخ دکان عطاری گلو و مج دستشان را می رندند همه از ناخوشی بمیرند .

بله می ترسیدم برای اینکه از حرفهای من کم کم همچو در می آمد که باید دویست و بیست و هفت هزار نفر دعانویس ,پانصد و چهل و شش هزار نفر فالگیر، یک صد و پنجاه و یک هزار نفر رمال ومارگیر و سقاخانه و چله نشین و طالع بین از روزی بیفتند.بله از اینها می ترسیدم اما از دو مطلب عمده که خیلی باید بترسم هیچ نمی ترسیدم . بله از آندو مطلب نمی ترسیدم برای اینکه هیچه به عقلم نمی رسید برای اینکه عوام بودم , برای اینکه آدم عوام کور است اما وقتی توی اتاق رفتم عقلم را به سرم جمع کردم و درها را مثل وقتی که بعضی از آقایان در کتابخانه را برای شمردن لیره های فشنک کرده می بندند بستم و آن وقت آندو مطلب هم یادم افتاد.

بله من می بی عقل فراموش کردم که عدد سیزده نحس است من بیش عور فراموش کرده بودم که نمره ی دوازدهم صوراسرافیل چاپ شده و به نمره ی سیزدهم مشغول شده ایم و لابد این

 نحسیها به میان خواهد آمد . بله آدمکه لومح محفوظ نیست آدمکه نمی تواند همه چیز را یادش نگهدارد. بله این مطلب را فراموش کرده بودم . اما مطلب دومی راکه فراموشک رده بوم خیلی اهمیت داشت و آن را خیلی لازم بودکه فراموش نکنم و آن این بود که من یک وقت در تاریخ مصریها خوانده بودم که اهالی مصر دو مذهب داشتند یکی مذهب کاهنها و سلاطین بود یکی هم مذهب عوام النالس فرعون و کاهنها خدا را می پرستیدند وعوام الناس هم فرعون را می مپرستیدند . 

ببینم چه می خواستم بگویم ,بله می خواستم بگویم یکی ازعلمای بزرگ بعد از آنکه مقاله ی اول نمره ی دوازدهم صوراسرافیل را برایش خواندم و همه را درست گوش داد و فهمید گغت : «اینها کفر نیست .اینهها مخالف با اسلام نیست .همه ی اینها صحیح است ؛ اما نباید این مطالب را برای عوام نوشت .

زیاده چه دردسر بدهم خدا این شب جمعه ای کاهنها را هم رحمت کند برای اینکه آنها هم خداپرست بودند و آنها هم می دانستند که فرعون خدا نیست زیاده جسارت است.

(دخو)
طبقه بندی: چرند و پرند علامه دهخدا(مجموعه مقالات)،
[ چهارشنبه 21 دی 1390 ] [ ساعت 14 و 19 دقیقه و 32 ثانیه ] [ admin ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام دوستان گلم:
عارفانه وبلاگی است،حاوی مطالب ادبی شامل:اشعار منتخب از شعرای نامی ایران زمین،داستان وشرح حال بزرگان ،وموضوعات مربوط به آذربایجان از قبیل مشاهیر (علمی ،ادبی و...) ،شعر،(بویژه زندگینامه و معرفی آثار استاد شهریار ،حیدر بابا و سهندیه و ... ) و معرفی آثار دیدنی و گردشگری همراه با تصاویر جذاب ،و متون مختلف در زمینه های اجتماعی و تاریخی و مطالب متنوع در موضوعات گوناگون شامل دانستنیها،مطالب غم انگیز،انواع اس ام اس ،عکس های بازیگران مشهور ایرانی ،طنز،تصاویر بسیار جذاب و دیدنی و ... می باشد . که امیدوارم مورد توجه علاقمندان این بخش قرار گیرد.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :